Wikipedia - Coppa Italia

Coppa Italia (Taliansky pohár) je hlavná vyraďovacia súťaž v Talianskom futbale, ktorej organizátorom je Talianska futbalová federácia. Prvý ročník sa hral v roku 1922. V súťaži hrá 78 tímov.

Pohár sa hrá v dvoch fázach. V prvom kole (1. fáza) hrá 78 tímov z tretej, štvrtej a piatej najvyššej súťaže. V druhom kole hrá 60 klubov, pričom sa pridávajú aj kluby zo Série B. Tretie kolo hrajú už aj niektoré kluby zo Série A, ktoré sa umiestnili na nižších miestach ligy. Celkovo je v tomto kole 40 tímov. Vo štvrtom kole je 24 klubov. Potom nasleduje druhá fáza, a to postupne osemfinále (16 tímov – tu sa pridáva zvyšok klubov zo Série A), štvrťfinále (8 tímov), semifinále a finále.

Taliansky pohár je každoročná futbalová súťaž v Taliansku, ktorú organizuje Talianska futbalová federácia (FIGC). Je to najstaršia futbalová súťaž v Taliansku a bola založená v roku 1922. Súťaže sa zúčastňuje 78 tímov z Serie A, Serie B a Serie C. Turnaj sa hrá vyraďovacím systémom, pričom víťaz získava trofej Taliansky pohár. Najúspešnejším tímom v súťaži je Juventus, ktorý vyhral 14 titulov.