Ázijské hry - ženy

Links
Wikipedia (sk)

Basketbal na Ázijských hrách je basketbalový turnaj, ktorý sa koná v rámci multišportového podujatia Ázijských hier a ktorý organizuje Ázijská basketbalová federácia (FIBA Asia). Do programu hier bol turnaj oficiálne zaradený hneď na prvých ázijských hrách v roku 1951 v Tokiu, vtedy len v mužskej kategórii. Basketbalový turnaj sa odvtedy koná na hrách pravidelne. Ženy mali premiéru až na 7. ázijských hrách v roku 1974 v Teheráne. V mužskej kategórii získala najviav víťazstiev Čína, ktorá zvíťazila osemkrát; v kategórii žien družstvo družstvo Číny vyhralo 7 turnajov.

V roku 2018 sa uskutočnil prvýkrát aj turnaj v basketbale 3x3. Víťazmi sa v oboch kategóriách stali družstvá Číny.

**Ázijské hry - ženy**

Ázijské hry - ženy sú medzinárodné basketbalové podujatie, ktoré sa koná každé štyri roky ako súčasť Ázijských hier. Súťaže sa zúčastňujú najlepšie ženské basketbalové tímy z celej Ázie.

Ázijské hry - ženy sa prvýkrát konali v roku 1974 v Teheráne v Iráne. Víťazom úvodného turnaja sa stalo Japonsko. Čína je najúspešnejšou krajinou na turnaji a vyhrala osemkrát.

Turnaj sa hrá v dvoch fázach: základnej skupine a play-off. V základnej skupine sa tímy rozdelia do skupín a odohrávajú medzi sebou zápasy. Dva najlepšie tímy z každej skupiny postupujú do play-off.

Play-off je vyraďovací turnaj, v ktorom sa tímy stretávajú v sérii na dva víťazné zápasy. Víťaz finálovej série sa stáva majstrom Ázijských hier.

Ázijské hry - ženy sú prestížnym podujatím, ktoré predstavuje najvyššiu úroveň ženského basketbalu v Ázii. Turnaj ponúka hráčkam možnosť súťažiť na medzinárodnej scéne a predstavuje tiež kvalifikačnú cestu na olympijské hry a majstrovstvá sveta.