Wikipedia

Wikipedia - ETTU Cup

The ETTU Cup is the second most important continental tournament for clubs in European table tennis, after the European Champions League. The European Table Tennis Union (ETTU) has organized this cup since the 1964-65 season for men teams, and also for women teams a year later.

**ETTU Pohár - ženy**

Turnaj ETTU Cup je európska stolnotenisová súťaž pre ženské kluby. Je to druhá najprestížnejšia európska klubová súťaž po Lige majstrov. Turnaja sa zúčastňuje 32 klubov z najlepších európskych líg.

Formát turnaja sa v priebehu rokov menil. V súčasnosti sa turnaj hrá v skupinovom formáte, po ktorom nasleduje vyraďovacia fáza. Skupinová fáza sa hrá v štyroch skupinách po ôsmich tímoch. Najlepšie dva tímy z každej skupiny postúpia do vyraďovacej fázy, ktorá sa hrá na jeden zápas.

ETTU Pohár je prestížna súťaž a víťazný tím sa kvalifikuje do Ligy majstrov. Turnaj je tiež dôležitý pre rozvoj ženského stolného tenisu v Európe.

**História**

ETTU Pohár bol prvýkrát usporiadaný v roku 1990. Prvým víťazom turnaja bol nemecký klub SV Victoria Mühlhausen. Najúspešnejším tímom v histórii turnaja je ruský klub UMMC Jekaterinburg, ktorý turnaj vyhral šesťkrát.

**Súčasný šampión**

Súčasným šampiónom ETTU Pohára je nemecký klub TTC Berlin Eastside. Vyhral turnaj v roku 2022.