Olympic Games

Olympijské hry v basketbale sú medzinárodná súťaž v basketbale, ktorá sa koná každé štyri roky ako súčasť letných olympijských hier. Predstavuje najvyšší level medzinárodného basketbalu a je považovaný za jednu z naj prestížnejších športových udalostí na svete.

Turnaj bol prvýkrát zahrnutý do olympijských hier v roku 1936, v mužskej kategorii. Ženská kategória bola pridaná v roku 1976. V oboch kategóriách súťaží dvanásť tímov, ktoré sa kvalifikujú prostredníctvom regionálnych turnajov.

Turnaj sa hrá vyraďovacím systémom, pričom štyri najlepšie tímy z každej skupiny postupujú do štvrťfinále. Štyri tímy, ktoré prehrajú vo štvrťfinále, postupujú do klasifikačných zápasov o umiestnenie od piateho do ôsmeho. Štyri tímy, ktoré vyhrajú vo štvrťfinále, postupujú do semifinále. Dva tímy, ktoré prehrajú v semifinále, postupujú do zápasu o tretie miesto. Dva tímy, ktoré vyhrajú v semifinále, postupujú do finále.

Spojené štáty sú najúspešnejšou krajinou v histórii olympijských hier v basketbale, pričom vyhrali celkovo 18 medailí, z toho 15 zlatých. Juhoslávia je druhou najúspešnejšou krajinou s 8 medailami, z toho 3 zlaté. Sovietsky zväz je treťou najúspešnejšou krajinou s 6 medailami, z toho 2 zlaté.

Olympijské hry v basketbale sú jednou z najpopulárnejších športových udalostí na svete a vždy priťahujú veľkú pozornosť divákov. Turnaj je skvelou príležitosťou vidieť najlepších basketbalistov na svete súťažiť o najvyššie olympijské pocty.