Dánsky pohár

**Dánsky pohár** je národný basketbalový turnaj v Dánsku, ktorý sa koná každoročne. Prvýkrát sa uskutočnil v roku 1957 a odvtedy sa stal prestížnou udalosťou v dánskom basketbalovom kalendári. Turnaja sa zúčastňujú najlepšie klubové tímy v krajine a víťaz sa kvalifikuje do Európskeho pohára FIBA.

Turnaj pozostáva zo skupinovej fázy, po ktorej nasleduje vyraďovacia fáza. V skupinovej fáze sú tímy rozdelené do skupín po štyroch alebo piatich a proti sebe hrajú doma a vonku. Najlepšie dva tímy z každej skupiny postúpia do vyraďovacej fázy, ktorá sa hrá na vyraďovací princíp.

Dánsky pohár vyhrali najviac tímy Skovbakken a BMS Herlev, ktoré získali titul osemkrát. Súčasným držiteľom titulu je Bakken Bears, ktorý ho vyhral v roku 2023.

Turnaj je prestížnou udalosťou a víťazstvo v ňom sa považuje za veľký úspech. Je to tiež príležitosť pre dánske basketbalové kluby súťažiť na európskej úrovni.