Open de Montreal

**Otvorte de Montreal**

**Dejepis**

Turnaj Open de Montreal je profesionálny tenisový turnaj, ktorý sa koná každoročne v auguste v Montreale v Quebecu v Kanade. Je to turnaj série ATP Tour Masters 1000 a je jedným z najprestížnejších turnajov na svete. Prvýkrát sa konal v roku 1881 a je jedným z najstarších tenisových turnajov na svete.

**Miesto**

Turnaj sa hrá v Stade IGA, multifunkčnom štadióne s kapacitou 12 500 miest. Štadión bol otvorený v roku 1994 a hostil mnoho veľkých tenisových turnajov vrátane Kanadského pohára a Rogers Cupu.

**Povrch**

Turnaj sa hrá na tvrdom povrchu, ktorý je známy svojou rýchlosťou a nízkym odskokom. Povrch je podobný povrchu používanému na US Open a Australian Open.

**Format**

Turnaj je turnajom s 56 hráčmi v dvojhre a 28 tímami vo štvorhre. Hrá sa vyraďovacím systémom s finále dvojhry a finále štvorhry, ktoré sa hrá v posledný deň turnaja.

**Ceny**

Víťaz turnaja v dvojhre získava cenu 1 000 000 dolárov, zatiaľ čo víťazný tím vo štvorhre získava cenu 500 000 dolárov. Turnaj ponúka aj body do svetového rebríčka ATP, pričom víťaz dvojhry získa 1000 bodov a víťazný tím vo štvorhre 500 bodov.

**Významní víťazi**

Turnaj Open de Montreal vyhralo mnoho známych tenistov, vrátane Rogera Federera, Andyho Murraya, Novaka Djokoviča a Rafaela Nadala. V roku 2022 turnaj vyhral Pablo Carreño Busta.