Colombia Copa Nacional

**Kolumbia Copa Nacional**

**Kolumbijský národný basketbalový turnaj**

Kolumbia Copa Nacional je najprestížnejšia basketbalová súťaž v Kolumbii. Založená bola v roku 1990 a odvtedy sa koná každoročne.

Turnaj sa hrá systémom play-off, pričom sa ho zúčastňuje 12 najlepších tímov z celej krajiny. Tímy sú rozdelené do dvoch skupín po šiestich, pričom prvé tri tímy z každej skupiny postupujú do semifinále. Víťazi semifinále sa stretnú vo finále o titul víťaza Copa Nacional.

Súťaž vyhrali najčastejšie tímy Cafeteros de Armenia a Titanes de Barranquilla, ktoré majú obaja na konte po 5 titulov. Súčasným držiteľom titulu je tím Capitalinos de Bogotá, ktorý vyhral turnaj v roku 2022.

Copa Nacional je významným podujatím pre kolumbijský basketbal a príležitosťou pre najlepšie kolumbijské tímy ukázať svoje schopnosti. Víťaz turnaja sa kvalifikuje na Juhoamerický klubový šampionát, ktorý je najprestížnejšou basketbalovou klubovou súťažou v Južnej Amerike.